Hodowla PLANECIAKI tel. +48 795 402 432

Buldog francuski w ostatnich latach stał się popularny na całym świecie. Te małe pieski z uszami nietoperza i ogromną osobowością podbiły nasze serca, ale czy zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzi buldog francuski? 

Droga do sławy tego małego pieska nie była prosta, a co zaskakujące buldog francuski nie pochodzi z Francji. Przed wami wyjątkowa historia buldoga francuskiego. 

Przodkowie Buldoga 

Buldog francuski to rasa o długiej historii, której pochodzenie do dzisiaj nie jest do końca wyjaśnione. Najprawdopodobniej przodkami buldoga francuskiego były rzymskie molosy

Molosy były dużymi, muskularnymi i nieustraszonymi psami, których używano głównie jako strażników w starożytnej Grecji. Potomkami psów molosowych są m.in. nowofunlandy, pitbulle, bernardyny, można zatem powiedzieć, że to ich dalecy krewni! 

Bezpośrednim potomkiem starożytnych psów molosowych są Mastify Angielskie, a podrasą tych psów był Bullenbeisser, wymarła rasa psów, wykorzystywana do polowania na wilki, niedźwiedzie i dziki. 

Kiedy w 1835 roku Anglia zakazała krwawych sportów, psy znalazły się bez „pracy”. Hodowcy zaczęli dążyć do miniaturyzacji buldogów, nadania im milszego charakteru tak, aby stały się psami do towarzystwa. Prawdopodobnie rasa powstała dzięki skrzyżowaniu buldoga staroangielskiego i mopsa.

Tak powstał Toy Bulldog (Buldog Zabawkowy). Rasa stała się powszechna w Anglii, a psy zaczęły pojawiać się na wystawach około 1860 r. Ważyły wówczas od 7 do 11 kg, chociaż zdarzały się takie o wadze 5-6 kg. Małe buldogi popularne były wśród robotników ze środkowej Anglii, a szczególnie dużo z nich należało do tkaczy w okolicach Nottingham. 

Wzrost popularności 

W tym samym czasie w Anglii rozpoczęła się rewolucja przemysłowa. Maszyny wyparły pracę rzemieślników (szczególnie tkaczy), którzy zaczęli przenosić się do Normandii we Francji. Przywieźli ze sobą różne psy, w tym miniaturowe buldogi.

Na początku małe buldogi uchodziły za psy plebejskie i należały do robotników, rzeźników, właścicieli kawiarni itp. Ich popularność szybko rozprzestrzeniła się od Normandii do Paryża. Niedługo potem zyskały dużą popularność w całej Francji.  

Francuzi uwielbiali cechu buldoga, jego rozmiar i stojące uszy. Dla Anglików były to wady, więc chętnie wysyłali buldogi do Francji. Popyt na nie był tak duży, że w Anglii zostało tylko kilka psów.

Jak powstał buldog francuski?

We Francji zaczęto krzyżować buldogi z innymi rasami. Francuscy hodowcy psów próbowali stworzyć psa, który byłby mniejszy niż jego poprzednik i miał inną, bardziej normalną żuchwę, a uszy pionowe lub „różowate”.

Kynolodzy mówią o powstaniu buldoga francuskiego w wyniku skrzyżowania Toy Bulldoga z mopsemterierem lub z psem do tępienia gryzoni i małymi dogowatymi z północnej Francji i Belgii.

Źródło: https://mojebubi.pl/

 

 

 

 

Wszelkie prawa do kopiowania i powielania zabronione

POLITYKA PRYWATNOŚCI